Како да започнете сопствен блог

Размислувате да започнете сопствен блог?

Совршено.

Затоа што тоа значи дека веќе знаете како го смени животот на стотици и илјадници блогери и креатори на содржини низ целиот свет. Всушност, денес има блогери кои заработуваат повеќе од 100.000$ УСД месечно преку своите блогови. И покрај заработувањето на таква незамислива сума пари, тие исто така можат да работат од дома, да патуваат додека работат, да постават свој флексибилен распоред за работа и да добиваат повеќе од нивниот живот секој ден.

Премногу добро за да биде вистина?

Не, навистина.

Bие ќе бидете изненадени колку е лесно и без напор да создадете сопствен блог за само неколку $ €/денари од вашите пари. Во неколку едноставни чекори, секој може да започне свој блог за правење пари и да ги врати малкуте  пари што ги вложил во хостирање на блогови за кратко време. Нема сомнение дека плаќањето за хостирање на блогови во почетната фаза е многу корисно и вреди за секој денар. Ако сакате да поставите ваш сопствен блог за WordPress за малку трошоци и максимални придобивки, изборот на Bluehost за вашите потреби за хостирање е многу ефикасен.

Јас сум само еден од неколкуте други блогери, кои го испробаа и тестираа својот хостинг сервис, и тоа силно им го препорачав и на другите. Bluehost има докажано искуство како една од врвните компании за веб-хостинг и продолжува да биде така и во 2018 година. Покрај тоа, го препорачува самиот WordPress, што зборува многу за неговата сигурност и популарност.

И, ако се регистрирате во Bluehost користејќи ја нашата врска, можете да започнете сопствен блог со најниска можна цена од 3,95$ УСД месечно. Сега, почекајте – зарем нема други опции за започнување блог за малку поевтино? Можеби веќе размислувате за Blogspot / Blogger како алтернатива. Но, само да ве спречиме токму таму. Честопати е лоша идеја да се обратите до Blogger ако некогаш сакате навистина да заработите пари преку вашиот блог.

Повеќето компании и огласувачи се свртуваат од овие веб-страници и не ги сметаат за професионални како за блоговите на WordPress за кои се самостојно хостирани. Детално разговарав за тоа каква платформа (Блогер или WordPress) е вистинската за вас во друг пост. Секогаш можете да го проверите тоа, ако сакате да дознаете повеќе. Но, да резимираме, ако навистина сакате да го претворите вашиот блог во бизнис за заработка пари или кариера во хонорарни активности, мора да добиете само-хостиран блог на WordPress и да платите за вашиот хостинг преку испробани и тестирани услуги како што е Bluehost. Покрај тоа што се неверојатно ефтини, тие ви даваат и БЕСПЛАТЕН домен и секогаш можете да пуштате свои реклами, придружни врски или директно рекламирање преку блогот што работи на Bluehost. Некои други придобивки од изборот на Bluehost за вашиот блог WordPress се наведени подолу: Bluehost го прави создавањето блог на WordPress супер лесно.

Само следете ја оваа статија и добро е да одите! Bluehost нуди и техничка поддршка. Bluehost ви овозможува да заштедите повеќе пари и, на тој начин, да заработите повеќе пари. Тие се ефтини. Можете да започнете блог со прифатлива цена од само 3,95$ УСД месечно, ако се регистрирате користејќи ја нашата врска. Bluehost ви дава БЕСПЛАТЕН домен на блогот. Можете да го заработите вашиот блог. Да се ​​биде само-домаќин на Bluehost наместо Blogspot, прави да изгледате професионално за другите страни без разлика дали е вашата публика, читатели, компании или клиенти. Побрзајте, потоа – кликнете овде за да започнете блог на WordPress и следете ги едноставните чекори дадени подолу за да креирате сопствен блог на WordPress без никаква кавга.

 

Како да започнете WordPress блог на Bluehost 

 

2. Купете хостинг за вашиот блог. Полесно е отколку што мислите да поставите блог на WordPress на Bluehost. Но, прво, да разбереме неколку трошоци што следуваат со блогирање: Изборот на „Основен“ план е најевтиниот начин за отворање блог. Ова би бил одличен план за избор доколку сè уште не сте сигурни во блогирањето. И… бидејќи сè уште добивате БЕСПЛАТЕН домен по оваа цена користејќи ја нашата врска, ова е дефинитивно многу.

Дополнително, го добивате и името на доменот БЕСПЛАТНО и заштедувате повеќе пари ако купите план од 24 месеци или 36 месеци. Искрено, планот „Основен“ ви е повеќе од доволен во моментов. Затоа, само игнорирајте да ги надминувате поскапите планови Плус и Бизнис Про. Ако некогаш се чувствувате како да ви се потребни овие планови, секогаш можете лесно да ги надградите овие планови со плаќање на дополнителна цена – зошто да платите дополнителни пари токму сега на почетокот? Плаќањето мала сума пари за Заштита на приватност на доменот е исто така добра идеја.

Удобно можете да ги отстраните сите други дополнителни предмети што ги продава Bluehost, затоа проверете ги сите додатоци што може да бидат наведени во вашиот план. Ако се регистрирате користејќи ја нашата врска, можете да го добиете вашиот домен БЕСПЛАТНО ако купите план од 12 месеци или подолг. Запомнете: препорачливо е да купите план за хостирање најмалку 12 месеци, ако не сакате да платите повеќе пари. Не само што плаќањето на трошоците секој месец е повеќе излишен и неефикасен процес, тоа е исто така скапо и нема повеќе придобивки. Пријавувањето на 12 месеци или повеќе ви овозможува да добиете БЕСПЛАТНО име на домен, да ги намалите вкупните трошоци на долг рок и да заштедите проблеми со обновување на вашата веб-страница по завршувањето на секој месец.

Само помислете на ова: што ако заборавите да го обновите хостингот? Или, можеби вашата картичка истекува точно во погрешно време? Дали навистина би ризикувале да изгубите вреден сообраќај и посетители на вашата страница поради овие мали икања? Едноставно е поефикасно и заштедува повеќе да плаќате повеќе години одеднаш.

Ако навистина сакате да ја извлечете најдобрата вредност од потрошените пари, запомнете дека купувањето 36-месечен план е најдобро. Сега кога имате јасно разбирање за различните трошоци, можете едноставно да ги следите овие едноставни чекори за да купите хостинг за вашиот блог: Одете на Bluehost и кликнете на копчето „Започнете сега“ Кликнете на планот што најдобро ви одговара и ви користи Внесете го постојното име на домен или регистрирајте се за ново име на домен Внесете ги вашите лични податоци заедно со информациите за плаќањето Сега ќе биде побарано да внесете лозинка, која е клучна информација и треба да се чува високо обезбедена 3. Поврзете го вашиот домен и вашиот хостинг Ако го купивте вашиот домен директно преку Bluehost, можете да го прескокнете овој дел и да преминете на чекор бр. 4

Ако го купивте вашиот домен од други провајдери, време е да го поврзете вашиот домен со вашата сметка за хостирање. Давателите на домени како GoDaddy имаат јасен сет на инструкции за тоа како можете да поставите сервери за имиња за имињата на вашите домени. Можете да ги поминете овие упатства или да ги следите овие едноставни чекори:

Како да ги измените вашите сервери за имиња на DNS кога користите GoDaddy за вашиот домен и Bluehost за вашиот хостинг:

Влезете во Менаџерот за сметки GoDaddy.com

  • Одете во опаѓачкото мени за имиња на домени или управувајте со списокот со вашата сметка и изберете Управување со домени
  • Користете ги полињата за избор за да го изберете името на доменот што сакате да го измените и кликнете Постави сервери за име
  • Пронајдете ги серверите за име на десната страна од вашата страница и во просторот предвиден под, внесете ги ажурираните информации за серверот за името и потоа кликнете Зачувај промени на дното – ќе ги најдете вашите записи во овој формат: ns1.bluehost.com; ns2.bluehost.com

4. Инсталирајте WordPress на Bluehost Сега доаѓа делот каде што всушност започнувате блог на WordPress на Bluehost. Bluehost всушност го олеснува создавањето блог на WordPress – и тоа БЕСПЛАТНО! Откако ќе завршите со креирање на вашата лозинка, Bluehost ви дава лесен водич за тоа како да започнете блог. Прво, од вас ќе се побара да изберете тема за вашиот блог. Изберете го оној што навистина ви се допаѓа или оној кој најдобро одговара на вашите потреби за блогирање. Запомнете, секогаш можете да ја менувате вашата тема подоцна, за сега да можете да го прескокнете овој чекор. Или, одвојте време и истражете ги некои од најубавите теми на WordPress. Секогаш можете да користите една од широката колекција на убави теми од нашите теми за цут. Или, исто така, би препорачал да ги испробате темите на Genesis и Rara. Сите од нив се лесни за употреба и лесно се прилагодуваат, затоа слободно разгледајте ги овие неколку зачудувачки WordPres колекции на теми.

Сега кликнете „Почеток на градење“ Кликнете на „Бизнис“ или „Лично“ на следниот екран или едноставно кликнете „Не ми треба помош“.

Честитки, Вашиот блог за WordPress сега е подготвен!

Сега можете да продолжите со забавниот дел од изборот на одличен дизајн и висококвалитетна содржина за вашиот сопствен блог WordPress. Важни совети за тоа како да се движите низ WordPress Completе добиете е-пошта по завршувањето на горенаведените чекори. Е-поштата ќе ги содржи деталите за најавување (URL-адреса за најавување на WordPress, корисничко име и лозинка). Користете ги деталите за да се најавите на вашата сметка во WordPress и да ја одржувате е-поштата безбедна за идна цел. За да креирате нови објави, најавете се и кликнете на копчето „Posts“ што го гледате од левата страна на екранот. За да додадете страница, само кликнете на „Страница“. За да додадете слика, кликнете на „Медиуми“ од левата страна За да додадете ставки во страничната лента или подножјето, одете во „Изглед“ и потоа „Додатоци“.

Барате начин да испратите билтени или е-пошта до вашите читатели?

Пробајте ја Drip, што е една од најпознатите препорачани.

Дали сакате неверојатен дизајн и визуелно привлечен изглед за вашиот блог? Само одете на „Изглед“ од левата страна на екранот и кликнете на „Теми“. Таму можете да изберете од неколку бесплатни теми на WordPress за вашите блогови. Или, можеби ќе сакате да пробате полесно прилагодливи теми како зачудувачка колекција од нашите теми за цветови. Можете исто така да одите и на други импресивни теми, како што се Genesis и Rara Theme. Сите овие се лесни за употреба и едноставни за прилагодување, затоа истражете ги колекциите на овие прекрасни теми и потоа изберете и активирајте ја онаа што ја сметате за најдобра за вашиот блог.

Заклучок Па, ќе одите.

Се надевам дека сега сте целосно свесни зошто е подобра идеја да имате само-домаќин на блогот на WordPress и како да започнете сопствен блог на WordPress користејќи лесни услуги како Bluehost. Не само што ви заштедува многу пари, туку исто така ви помага да го заработите вашиот блог на голем начин и да заработите убава за многу малку инвестиции. Да, без оглед на нишанот, каков и да е вашиот блог на WordPress, бизнис, консултант, ресторан, едукација и така натаму, започнувањето на вашиот блог за WordPress на Bluehost е секогаш на врвно ниво.

Па, зошто да не започнете тогаш? Што порано тоа подобро!

Започнете сопствен блог со намалена цена и уживајте во животот на блогирање!

 

Се најдобро!